۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۴, ۱۳۹۸

سرطان سینه

اردیبهشت ۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

سرطان سینه

سرطان سینه ، از بیماری های قدیمی و شایع در بانوان است . تومور های سینه برای بار اول در ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد ، به وسیله ی مصریان وصف شد. در علوم پزشکی قدیم ، مطالعات بسیاری در برخی از کشور ها نظیر هند ، یونان ، روم ، ایران و چین ، در رابطه با دلایل ابتلا به سرطان پستان ، پیشگیری و درمان سرطان پستان صورت گرفته بود ، پس از آن نیز گزارش ها و بررسی ها درباره این بیماری ، در قرون وسطی و حال حاضر ادامه دارد .

سرطان سینه

افراد با سوالاتی مواجه می شوند که

سرطان سینه از چه سنی شروع میشه ؟
علایم سرطان سینه بدخیم و سرطان سینه خوش خیم چیست ؟
آیا سرطان سینه درمان دارد؟
درمان سرطان سینه بدخیم چیست ؟

صحبت دکتر محمد هادیزاده در ارتباط با بیماری سرطان

درمان سرطان سینه

با پیشرفت علم اگر توده سرطانی سینه در مراحل اولیه تشخیص داده شود قابل درمان خواهد بود.

برای درمان سرطان سینه باید ابتدا باید تشخیص داده شود که توده سرطان سینه بدخیم یا خوشخیم است و در چه مرحله ای قرار دارد و چقدر رشد کرده است.

برای تشخیص سونوگرافی ، ماموگرافی ، MRI یا نمونه برداری تجویز می شود.

سپس تشخیص داده می شود که باید سینه به طور کامل برداشته شود یا فقط قسمت هایی که درگیر شده اند برداشته شود.

اگر قسمتی از بافت سینه برداشته شود برای درمان های تکمیلی شیمی درمانی و پرتو درمانی و هورمون درمانی وغیره باید انجام شود.

برای اینکه عوارض درمان های تکمیلی سرطان پستان را به حداقل برسانید در مورد اقدامات قبل و بعد از آن با جراح سینه مشورت نمایید.

سرطان سینه ۴

سرطان سینه چیست ؟

میان چهره های سرشناس تاریخی در دوران باستان ، نام افراد مبتلا به سرطان سینه آمده است . دختر کوروش ، آتوسا از افرادی است که در اثر سرطان پستان فوت شده است ، با این حال از این بیماری در ایران باستان ، اطلاعات زیادی دریافت نشده است .

امروزه سرطان سینه به دلیل این که شایع ترین نوع سرطان در خانم ها به شمار می رود ، از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

باید در نظر داشت این موضوع که بانوان ، پایه اصلی خانواده را به عنوان مادر تشکیل داده اند و همچنین با توجه به این موضوع که این بیماری بانوان را در سنی که فرد بیشترین بازدهی اجتماعی و فردی را دارد ، درگیر می سازد ، بنابراین اطلاع رسانی خصوصاً به بانوان در این رابطه یک امر ضروری می باشد .

سرطان-پستان

همه بدن انسان از سلول تشکیل شده ، این سلول ها خیلی کوچکند و تنها به کمک میکروسکوپ می توان آن را مشاهده نمود .

طبق یک روال طبیعی سلول ها ، با هدف جایگزینی سلول های مرده و پیر تکثیر می گردند. در کودکان تکثیر سلول از قوانین خاصی تبعیت نموده و در نهایت منجر به رشد خواهند شد و این روند تکثیر کم و زیاد نخواهد شد.

در صورتی که فرد به سرطان مبتلا بشود ، میزان رشد و تکثیر سلولی از کنترل خارج می گردد و به دلیل تکثیر بیش از حد سلول توده و تومور سرطانی ایجاد می گردد .

brestcanser

می توان گفت سرطان پستان یک بیماری انحصاری برای بانوان است ، اما آقایان استثنا نبوده و یک درصد مبتلایان به سرطان پستان را تشکیل داده اند .
سن سرطان سینه

احتمال ابتلا به سرطان پستان قبل از سی سالگی کمتر شایع است . در کشور های غربی ، افراد مبتلا معمولاً بیشتر از ۵۰ سال سن دارند .

در ایران بر اساس مطالعه های صورت گرفته ، افراد بیشتر در سنین ۴۰ تا ۴۹ سال مبتلا به سرطان سینه می شوند . در ضمن از نظر تعداد افراد مبتلا در بانوان جوان ، در ایران تعدادشان نسبت به کشور های غربی بیشتر می باشد .
چه عواملی می تواند ، احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد ؟

سابقه فامیلی ، سن بالا ، بارداری اول بعد از سن ۳۰ سال ، نازایی ، مصرف غذاهایی که میزان چربی حیوانی در آن بالا باشد ، باعث می شوند ، تا احتمال بروز سرطان پستن افزایش یابد .

تعداد زیادی از مبتلایان در مرحله های ابتدایی ، علائم بالینی زیادی ندارند و تنها با معاینه توسط پزشک متخصص و ماموگرافی ، می توان آن را تشخیص داد .

در این مراحل امکان دارد ، فرد هیچ گونه علائمی از بیماری را نداشته باشد و پس از معاینات به منظور کنترل ، مشکوک به سرطان سینه بشود،

با کمک شیوه های تشخیصی نظیر ماموگرافی یا سونوگرافی شک تایید یا رد شود . در صورتی که شک بروز سرطان سینه تایید شود ، لازم است تا حتماً پیگیری و درمان به فوریت آغاز شود ، چرا که اگر درمان ضایعه در مراحل اولیه هر چه سریع تر شروع بشود، نتیجه حاصل از درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود .

سرطان سینه ۵

علائم سرطان سینه

به طور معمول سرطان سینه در مراحل اولیه هیچگونه نشانه ای ندارد. اگر سرطان سینه در مراحل اولیه تشخیص داده شود درمان سرطان سینه آسان تر انجام می شود.
دلایل ایجاد توده خوش خیم

تومورهای خوش خیم یا فیبروآدنوم سینه
بیماری فیبروکیستیک سینه یا سینه های توده دار
بافت آسیب دیده یا نکروز بافت چربی سینه

معمولا توده هایی در سینه خانم ها در شرایط مختلف احساس می شود که غالبا وجود توده داخل سینه به معنی وجود سرطان سینه نمی باشد.

تشکیل توده های جدید و بدون درد از معمول ترین نشانه ها و علائم سرطان سینه است و در مراحل ابتدایی نشانه هایی ندارد اما در برخی موارد با نشانه های زیر همراه است:

پوست سینه دچار تغییراتی از قبیل افتادگی ، چروکیدگی ، برآمدگی یا ضخیم شدن پوست سینه یا جوش شود.
شکل سینه در فرد دچار تغییر سایز شود.
مایعی از نوک سینه خارج شود که شیر نباشد.
رنگ بافت نوک سینه یا هاله اطراف نوک سینه تغییر کند.
شکل نوک سینه تغییر شکل دهد.
وجود توده های تازه که تا بعد از سیکل ماهیانه بعدی از بین نرود و کاملا حس شود.

علائم سرطان سینه در مراحل بعدی

فرورفتگی یکی از سینه ها
وجود توده قدیمی که بزرگتر شده
دچار کاهش وزن بی دلیل شوید
بزرگ شدن توده های غدد لنفاوی زیر بغل
تورفتگی و برگشت نوک سینه به داخل
بزرگ شدن یکی از سینه ها
وجود رگ قابل مشاهده روی سینه
بافت پوست به شکل پوست پرتقال شود.

راه های پیشگیری از سرطان سینه

متعادل سازی وزن
مصرف میوه و سبزیجات به مقدار زیاد به صورت خام یا بخار پز
ورزش کردن مرتب به طور متوسط نیم ساعت یا بیشتر فعالیت بدنی داشته باشند.
استفاده از چربی های مرغوب در تهیه غذا
مصرف مناسب کربوهیدرات غلات سبوس دار و نان ها، لوبیا، باقلا
برای کاهش سرطان سینه فرآورده های سویا از قبیل آجیل سویا، شیر سویا، توفو، سویاسس و خود سویا تاثیر گذارند.
روزانه در رژیم غذایی خود از ویتامین های E و C و سلنیوم استفاده نمایید چرا که این مواد غذایی خاصیت آنتی اکسیدان قوی دارند و خطر ابتلا به سرطان پستان را کاهش می دهند.
به زندگی نگاه مثبت داشته باشید و با دوستان و آشنایان روابط اجتماعی داشت باشید. خواب کافی داشته و استرس را از خود دور نمایید.
چنانچه دچار کمبود ویتامین D هستید می توانید طبق دستور پزشک کمبود این ویتامین را جبران نمایید.