۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۴, ۱۳۹۸

نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه

اردیبهشت ۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

نکات مهم درباره تغذیه کودکان در مدرسه

تغذیه کودکان در مدرسه بادقت بـه این کـه آنان مشغول یادگیری درس و علم میباشند از اهمیت زیادی برخوردار هست کـه والدین باید بـه آن دقت کنند. اگر چـه مثل سال‌هـای خیلی دور و تا کمی نزدیک، یعنی سال‌هـای آغاز دهه۶۰، مدارس دو و سه مجذوب وجود ندارد، اما برنامه درسی بچه‌ها بـه‌گونه‌ای تنظیم شده که اغلب آنها وعده ناهار را در مدرسه می‌گذرانند. بعد از صبحانه -که اغلب بچه‌ها از خوردن آن گریزان میباشند- ناهار وعده اصلی غذای بچه‌هاست.

بنابر این باید برنامه خوراکی انها بـه درستی تنظیم شود تا دچار مشکلات تغذیه‌ای نشوند. علاه براین که با تغییر در ساختار زندگی بچه‌ها باید در اوضاع تغذیه‌ای انها نیز تغییراتی ایجاد شود تا انرژی لازم را برای فراگیری و فعالیت بدنی داشته‌باشند. ببینیم برنامه خوراکی بچه‌ها با شروع سال تحصیلی اخیر باید چگونه باشد؟

بچه‌ها بـه پنج نوبت خوراکی نیاز دارند

وعده‌هـای خوراکی بـه پنج گروه تقسیم می‌شوند. سه وعده آن، وعده خوراکی اصلی یعنی صبحانه، ناهار و شام بوده و دو وعده دیگر بین این وعده‌هـای اصلی قراردارند. اگر دوست دارید فرزندتان اضافه بر تغذیه تندرست، از نظر وزنی نیز شرایط مناسبی داشته باشد، باید برنامه خوراکی او را بـه درستی تنظیم کنید.آن چـه باید کودکان بـه شکل هر روز دریافت کنند، با واحد «بشقاب» تعریف شده و مقدار خوراکی‌هـای موجود دراین بشقاب همانند با عنوان «واحد» بیان می شود.

براساس نظر سازمان بهداشت جهانی، بشقاب خوراکی کودکان باید هر روز حاوی برخی از خوراکی‌ها باشد تا شیوه تغذیه انها، شیوه تندرست باشد. درغیر این صورت با بـه هم خوردن تعادل تغذیه‌ای، بچه‌ها آن چـه را که باید، دریافت نمی‌کنند. این نکته برای بچه‌ مدرسه‌ای‌ها بسیار مهم هست.

در کیف‌ بچه‌ها چـه بگذاریم؟

وقتی بچه‌ها مدرسه میباشند، امکان مسواک زدن ندارند. بنابر این اگر خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌هایی که مصرف می‌کنند، مناسب نباشند، باعث پوسیدگی دندان‌ها می شود. برای حاضر کردن سبد خوراکی کودکان در مدرسه، بـه این موارد دقت کنید.

شیر

ترکیب‌هـای خوب موجود در شیر آن رابه غذای کاملی تبدیل کرده هست. بهمین علت باید در سبد تغذیه‌ای هر روز دانش‌آموزان حتما یک پاکت شیر یک نفره لحاظ شود. کلسیم موجود در شیر، باعث حفظ سلامت دندان‌ها می‌شود.

ماست

کلسیم و اسیدهای موجود در ماست بـه حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کنند.

هویج

خوراکی‌هایی مثل هویج، کلم بروکلی، سیب‌زمینی و کدو حاوی ویتامین A میباشند. این ویتامین برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ها ضروری هست. گاز زدن این خوراکی‌ها بـه تمیز شدن دندان‌ها هم کمک می‌کند.

سیب

این میوه، خوراکی شیرین و کم کالری هست. هیدرات کربن موجود در سیب بـه سلامت دندان‌ها آسیب نمی‌زند.

ساندویچ‌ها

بهتر هست با نان مناسب کم شیرین حاضر شوند. برای میان‌وعده میتوانید کره بادام زمینی و نان بـه انها بدهید. ساندویچ بوقلمون یا تخم‌مرغ هم انتخاب‌هـای خوبی میباشند. این خوراکی‌ها همگی سرشار از کلسیم، فسفر، ویتامین D میباشند. بنابر این برای حفظ سلامت استخوان‌هـای فک و دندان مناسب میباشند.

ناهار با مزه سلامت دندان

برای آنکه یک تیر و دو نشان بزنید، بهتراست ناهاری را در نظر بگیرید که سلامت دندان‌ها رابه لحاظ ترکیب‌هـای موجود در انها حفظ کند. این خوراکی‌ها باید بـه شکلی باشند که هم بـه دندان آسیب نزنند و هم دارای ترکیب‌هـای خوب باشند تا سلامت دندان حفظ شود.

این پنج نکته مهم هست

در وعده خوراکی بچه‌ها باید غلات، میوه‌ها و سبزی‌ها گنجانده شود تا ویتأمین‌هـای مورد نیاز لثه‌ها تأمین شود.بچه‌ها رابه خوردن خوراکی‌هایی مثل ساقه کرفس، سبزی و… عادت دهید. بـه این ترتیب زمانی که مسواک نمی‌زنند، تأثیر خوراکی‌هـای شیرین روی دندان‌ها از بین می رود.

غذا هـای نشاسته‌ای را در برنامه خوراکی بچه‌ها بگنجانید؛ برای نمونه سیب‌زمینی. این خوراکی حاوی نشاسته و پتاسیم هست.

گذشته از خرید هر خوراکی حتما اطلاعات روی بسته را بخوانید تا خوراکی‌هـای تندرست شامل انواع کم شیرین و… را انتخاب کنید.از دادن خوراکی‌هایی که بین فضای دندان گیر کرده یا روی شیارهای دندانی می‌چسبند، امتناع کنید. این خوراکی‌ها مهم‌ترین عوامل پوسیدگی دندانی در کودکان میباشند. تافی، چیپس، پفک و… از این گروه خوراکی‌ها میباشند.

کنترل نهایی

بچه‌ها را از نظر روانی برای شروع سال تحصیلی اخیر حاضر کنید. یکی از این راهکارها، خرید لوازم مدرسه مورد علاقه آنهاست.

نکته‌هـای لازم برای مراقبت‌هـای شخصی در مدرسه رابا بچه‌ها بازبینی کنید.

همزمان با شروع مدرسه، حتما آنها را در یک کلاس ورزشی ثبت‌اسم کنید تا میزان تحرک بدنی‌شان بـه‌طور ناگهانی افت نکند.

درمورد تنظیم زمان خواب و استراحت بچه‌ها مطمئن شوید. برای این کار از کمی گذشته از شروع مدرسه باید زمان خواب و بیداری رابه زمان عادی بازگردانید.

سلامت انها را از نظر شنوایی، بینایی، تزریق واکسن و… بررسی کنید.

از سلامت جسمی انها از هر نظر مطمئن شوید. برای نمونه اختلالی در راه رفتن یا حرکت دیگر اعضای بدن نداشته باشند

ترس از مدرسه، علامت دارد

از چند روز باقی مانده بـه شروع درس و مدرسه، فرزندتان بی‌علت هر روز دچار مشکل گوارشی، سردرد، حالت کسلی و عصبانیت و… هست. دکتر و دارو هم اثری ندارد. بـه ظاهر هیچ مشکلی نیست، اما چرا اوضاع جسمی فرزندتان بـه این شکل هست؟ این معما خیلی ساده ‌هست! این‌ها همگی علامت ترس از مدرسه میباشند.

با این علامت‌ها آشنا هستید؟ این نکته را هم فراموش نکنید که همه ی ی این رفتارها، کاملا غیرارادی و ناخودآگاه بوده و واکنش روان، بـه تغییر شرایط هست. برای رفع این مشکل یا باید خودتان اطلاع لازم را داشته باشید یا از درمانگر کمک بگیرید.

سرگیجه

حالت ضعف، همراه با سرگیجه و حالت تهوع. این اوضاع کاملا شبیه بـه حالتی هست که فرزندتان دچار مشکل گوارشی شده و علائم سرگیجه را نشان می دهد.

سردرد

شکایت از درد سر، بـه‌ویژه در ساعت‌هـای آغاز بیدار شدن از خواب ودر زمان خوابیدن از مشکلات دیگر مدرسه‌هراسی هست.

مشکلات گوارشی

یبوست، اسهال، دل‌پیچه، بی‌اشتهایی و گاهی پراشتهایی، همگی علامت ترس فرزند شـما از مدرسه هست.

پرخاشگری

فرزندتان ممکن هست سر هر مسئله کوچکی، حالت پرخاشجویانه داشته باشد.

گریه

اساس آن کاملا اضطرابی هست. گریه ممکن هست تا چندبار در روز در کودک دیده شود. این گریه ممکن هست با بهانه‌گیری همراه باشد. بهانه‌ها هم ممکن هست بـه شکل علاقه بـه خوردن چیزی، خریدن چیزی، رفتن بـه گردش خاصی و… دیده شود.

تکرر ادرار

ممکن هست اضطراب فرزندتان بـه شکل تکرر ادرار دیده شود. علاوه براینکه ممکن هست بـه شکل مقطعی دچار شب ادراری هم بشود. راهکار درمان این مشکل قطعا بـه رخ کشیدن مشکل و مشاجره و دعوا کردن با کود ک نیست.

ایجاد مشکل در روند تعلیم

گاه رفتارهایی از جانب عده ای از بچه‌ها برای جلب دقت پدر و مادرصورت می‌گیرد. بـه این معنی که کودک می‌خواهد دقت والدین رابه‌خودش جلب کند تا بـه این ترتیب حس از دست دادن انها را جبران کند ودر نهایت اساس برای بازگشت او بـه منزل فراهم شود.

بد رفتاری با اولیاء مدرسه

از پرخاش بـه آموزگار گرفته تا درگیری با سایر اولیاء مدرسه مثل مدیر، ناظم و…. از دیگر علامت‌هـای ناخودآگاه اضطراب ترس از مدرسه میباشند.