۲۷ خرداد ۱۳۹۹
خرداد ۲۷, ۱۳۹۹

قطره مولتی ویتامین یا AD برای نوزادان

خرداد ۲۷, ۱۳۹۹ ۰ دیدگاه

قطره مولتی ویتامین یا AD برای نوزادان

قطره مولتی ویتامین یا ویتامین AD برای نوزادان دادن قطره مولتی ویتامین یا آ+د از ۱۵ روزگی نوزاد شروع شده و روزانه ۲۰ قطره آ + د ، یا ۲۵ قطره مولتی ویتامین تا پایان دو سالگی به کودک داده می شود.


نوزادانی که شیر مادر می خورند، از هر نظری در وضعیت بهتری نسبت به نوزادانی هستند که با شیرخشک تغذیه می کنند. حتی در مورد ابتلا به آلرژی یا بیماری های مختلف از جمله اسهال و استفراغ این بچه ها در مصونیت بهتری قرار دارند.

قطره ی مولتی ویتامین یکی از قطره های لازم برای رشد کودکان است. مصرف قطره ی مولتی ویتامین برای کودکان باعث می شود تا آن ها وزن بگیرد اما تاثیر قطره آ د یا مولتی ویتامین بر وزن نوزاد بسیار مهم است نوزادانی که به طور دائم روزی ۲۵ قطره مولتی ویتامین مصرف می کنند می توانند به وزن خوب و ایده آلی برسند اما مصرف این قطره در کودکان اگر بیش از اندازه باشد ممکن است اثرات سویی بگذارد و در بدن نوزادان منفی اثر کند.

«ویتامین A» برای رشد و استخوان سازی ضروری و لازم است به همین دلیل کودکان در حال رشد نیاز بیشتری به «ویتامین A» دارند. این ویتامین در ساختمان پوست، موها، چشم، دندان و لثه حضور دارد. ویتامین A. به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند و برای مبارزه با بیماری ها لازم است. کمبود این ویتامین در کودکان موجب ضعیف شدن بدن آنها و افزایش ابتلای کودک به اسهال، سرخک و عفونت های تنفسی می شود. در صورت افزایش ویتامین A، فشار داخل جمجمه بچه افزایش می یابد.

تنها ویتامین مورد نیاز نوزادان ویتامین D است. بچه ها از بدو تولد تا شش ماه به غیر از شیر مادر هیچ نیاز دیگری ندارند، ولی باید ویتامین D بدن نوزادان تامین شود.

ویتامین A برای رشد و نمو طبیعی تمامی بافت ها، ترمیم آنها، سلامت پوست، چشم و دستگاه ایمنی و … اهمیت زیادی دارد.

در ایران همانند بسیاری از کشورها این دو ویتامین به صورت قطره AD از روز پانزدهم تولد تا دو سالگی و روزی ۱۵ تا ۲۵ قطره (متناسب با رشد شیرخوار) تجویز می شود.

آیا قطره ویتامین آ د خواب آور است,قطره مولتی ویتامین برای نوزادان
بهترین مارک قطره مولتی ویتامین برای نوزادان، مولتی ویتامین ایرانی است

آیا بعد از دو سالگی هم مکمل لازم است؟

اگر کودکتان سالم است و از مواد غذایی استفاده می کند، لازم نیست به او مکمل دهید اما اگر برای رفع نیاز به دادن مکمل های ویتامین تمایل دارید، با پزشک مشورت کنید.

بهتر است ویتامین ها در کودک بعد از دو سالگی با خوردن مواد غذایی تامین شود. مواد غذایی سرشار از ویتامین D و A عبارتند از:

شیر و لبنیات، کره، تخم مرغ، جگر، سبزی های زرد مثل هویج، کدو حلوایی و میوه های زرد و نارنجی رنگ مثل آلو، زردآلو، قیسی، خرمالو و طالبی، سبزیجات سبز تیره مثل اسفناج و جعفری.

تداخل دارویی ویتامین AD یا مولتی ویتامین کودکان

تتراسیکلین

آنتی اسید

باربیتوراتها

فراورده های حاوی کلسیم بالا

روغن پارافین خوراکی

موارد منع مصرف قطره ویتامین آد

هایپرونیامینوز

نقص فعالیت قلبی

هایپرفسفاتی

مشکلات مزمن کلیوی

حساسیت نوزاد به قطره آد

اگر نوزاد بعد از خوردن قطره آ د استفراغ کرد چه کنیم؟

اگر نوزاد شما بعد از خوردن قطره آ د استفراغ می کند بهتر است قطره آ+د را بلافاصله بعد از شیر خوردن به او ندهید و قبل از شیرخوردن به شیرخوار قطره بدهید.