۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۴, ۱۳۹۸

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

اردیبهشت ۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

وقتی دکوراسیون مطابق با علم روان شناسی چیده شود به نظر شما نتیجه چگونه خواهد بود؟ دیدنی هست بدانید که دکوراسیون اگر بر اساس آرام دادن به ذهن چیده شود واقعا خوب خواهد بود. اگر رنگ های وسایل منزل را طوری گزینش نمایید که بر روی روحیه و ذهن شما تاثیر مثبتی بگذارد چیدمان منزل را با رنگ های خوشحال و متنوعی بچینید

تا برای روحیه شما خوب باشد منزل مکانی هست که باید به آرامش برسید دکوراسیون و چیدمانی با رنگ های که به شما آرامش دهد ایده های برای شما عزیزان داریم هنگام صحبت از دکوراسیون و تزیینات داخلی، معمولا موضوع از دیدگاه زیباشناختی مورد بررسی قرار می گیرد؛ این که چگونه به جلوه‌ای دلخواه دست پیدا کنیم؟

کدام سبک چیدمان را الگو بدانیم یا چه گرایش‌های جدیدی در این اساس پدید آمده‌اند؟ ولی این ها فقط بخشی از پازلی را تشکیل میدهد که باید به‌درستی چیده شود.

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

لغت و معنی!

یکی از مواردی که اغلب نادیده گرفته می شود درکی هست که از روانشناسی دکوراسیون در ناخودآگاه ما وجود دارد. باور داشته باشیم یا نه، گزینه‌هایی که در مورد نحوه دکوراسیون مکانی که در آن کار، زندگی یا به هر صورتی گذران وقت می کنیم، تاثیر قابل ملاحظه‌ای روی احساسات و ادراک ما دارد.

بدین صورت لغت به معنا بدل میشود؛ معنایی که وسعت زیادی میگیرد. اگر می خواهید از حضور حس درست در فضایتان اطمینان حاصل کنید به نکته‌های روانشناسانه این حوزه دقت داشته باشید.

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

خانواده ۳ ‌نفره

در مورد تاثیر روانی رنگ‌ها بسیار گفته و در شماره‌های پیشین صحبت شده هست، ولی اهمیت این امر به‌قدری هست که باید همواره بر آن تاکید کنیم. بی‌شک گزینه‌های رنگی ما تاثیر فوق‌العاده‌ای بر حال و هوا یا به اصطلاح «مود» ما دارد و این امر یکی از چالش‌های مهم روانشناختی دکوراسیون برای طراح هست. ساده‌ترین شیوه، کاربرد یک آلبوم سه‌تایی از رنگ‌هاست.

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

بزرگ‌ترین یا وسیع‌ترین اجزای دکوراسیون را به رنگ خنثی ولی دلخواه در نظر می گیریم؛ مثلا رنگ بژ. اجزای درجه ۲ از نظر اندازه یا وسعت را به رنگ دلخواهی که آن را با رنگی خنثی مثلا سفید، ملایم کرده‌ایم کامل میکنیم؛ بعنوان مشابه فیروزه‌ای روشن و اجزای تزیینی کوچک‌تر یا تکی دیگر از قبیل یک مبل تکی، مجسمه، گلدان،

کوسن و … را با رنگی قوی و سرزنده که به فضا انرژی بصری و روانی خوشایندی می‌بخشد؛ مثل زرد طلایی یا نارنجی پرتقالی. از دیدگاه روانشناسی، این خانواده ۳ نفره جذاب به نسبت یک خانواده تک‌رنگ به سلامت روان نزدیک‌تر هست.

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

همانی هستم که میبینید

هنگام گزینه رنگ دیوارها به وسعتی که آن رنگ از فضا اشغال خواهد کرد دقت داشته باشید. از دیدگاه جامعه‌شناسی، هرگونه انتخابی در مورد رنگ و نحوه چیدمان وسایل به درک بهتر کارکرد فضا کمک کرده و درواقع به نوعی اطلاع‌رسانی می کند، ولی این تمام مقاله نیست و نکته مهم‌تری هم وجود دارد! ترکیب هر جزء از اجزای دکوراسیون و نحوه ساماندهی آن عاملی هست که از شخصیت، خواسته ، لذت و آرزوهای شما سخن می گوید.

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

روح فضا

وقتی سوال «چگونه چیدمان کنیم؟» در مقابل شماست، شناخت و درک نیازمندی‌های روانی و درک احساسات انسانی اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. فرقی نمی کند که برای خودتان باشد یا برای مشتری، پاسخ به این ابهامات پایه و اساس کار هست. دانستن و درک آرزو و دلبستگی، توانایی یا ناتوانی‌های فرد

و کارکرد مورد نیاز و مطلوب فضا برای رسیدن به نتیجه قابل قبول مهم هست. مهارت‌های روانشناختی چه در مورد شخص خود و اعضای خانواده‌تان و چه در مورد مشتری به بالا بردن کیفیت کار اجرایی کمک می کند. چیدمان بخش‌های گوناگون فضا چگونه باید باشد تا جوابگوی نیازهای متفاوت بوده و کارایی مناسب را فراهم آورد؟ شناخت روانشناسانه محیط، روح حاکم بر آن را زنده و سیال نگه می‌دارد.

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

حوزه‌های سه‌گانه

تاثیر روانشناسانه فضا در ۳ حوزه قابل بررسی هست:

۱- رفتار یا عملکرد: شکل هندسی فضا یا اتاق، میزان وجود نور طبیعی و مناسب برای انجام کار- هر نوع کاری از قبیل مطالعه، انجام تکالیف، آشپزی و … ـ روی رفتار و عملکرد و میزان بازدهی مثبت ما تاثیرگذار هست.

۲- احساسات: گزینه رنگ، رابطه با فضای بیرون و طبیعت از راه پنجره و محل قرارگیری آن در اتاق و حضور نمادها و اشیای سمبلیک فردی که نشان‌دهنده شخصیت و آمال ماست روی احساسمان از بودن در آن مکان تاثیرگذار هست.

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

۳- ادراک: شامل هوشیاری حسی ما از عوامل و عناصر محیطی موجود در فضا می شود. برای مثال درک بافت سطوح وسایلی که در اطرافمان هست؛ مثلا این که نرم هست یا زبر، صیقلی یا مات؟ مبلمان دارای چه ویژگی هست؟ آیا حسی از راحتی با خود دارد یا برعکس خشک و رسمی هست؟

طراحی آن به ما چه میگوید؟ یا این که در طراحی فضا به وجه خصوصی آن که بتوان بدون مزاحمت بر احساسات و جنبه‌های درونی و تفکرات خود متمرکز شد، پرداخته شده هست؟ و بسیاری موارد دیگر بر دریافت ما از یک مکان تاثیرگذار هست. وجه دیگر درک فضا میتواند به توهم مثبت وسعت فضا ، کمک کند.

اگر می خواهید فضایتان از لحاظ دیداری بزرگ‌تر به نظر برسد، چاره کار بهره گیری از مبلمان کوچک‌تر و باریک‌تر هست. نصب یک آینه بزرگ روی دیوار پشتی مبلمان و ایجاد عمق مجازی نیز شما را به این هدف نزدیک میکند. آویزان کردن وسایل تزیینی روی دیوارها، هم چنین به کار بردن رنگی گرم برای تزیین فضا، درک صمیمانه‌ای از فضا به ما می‌بخشد.

چیدمان نزدیک به هم مبلمان و صندلی‌ها و حضور نورهای محیطی مثل آباژور نیز به ایجاد فضای دوستانه کمک می کند. این که با گزینش‌های خود بعنوان یک دکوراتور باعث چه دریافتی از فضا از طرف مخاطبان می شویم و چه ادراکی از آن را منتقل میکنیم، مسئولیت ماست.

این تاثیرات در زندگی روزمره قابل چشم‌پوشی نبوده و بسیار حقیقی و مهم هست. مقاله دیگر اختیار و ملاک گزینه وسایل، رنگ‌ها و مدل اشیایی هست که برمی‌گزینیم و تا حد زیادی در این باره آزادی عمل داریم.

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

فلسفه‌های دکوری

در این اساس، ۲ دیدگاه مشهور و باستانی و در عین حال کاربردی از گذشتگان برای ما به یادگار مانده هست: فنگ‌شویی و واستو شاسترا که هر دو بر نحوه درست چیدن وسایل و گزینه صحیح آن ها به منظور دست یافتن به برترین کیفیت جسمی و روانی در فضاهایی که زندگی می کنیم، می پردازند.

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

۴ مورد خاص…

هنگامی که وارد فضایی میشویم، ۴ مورد خیلی زود دقت ما را به خود جلب می کند:

۱- کارکرد: آیا فضا با نیازهای ما مطابقت دارد و انها را برآورده میکند؟

۲- ارزش مالی: آیا هزینه‌ای که برای آن شده خوب بوده هست؟

۳- وجه سمبلیک: آیا احساسات ما را برمی‌انگیزد و با آن هماهنگی دارد و برای به‌وجود آوردن حس همراهی و همدلی، از چه اشیا، لوازم و مبلمانی بهره گیری کرده‌اند؟

ترکیب علم روانشناسی و دکوراسیون منازل

۴- نشانه: آیا موارد بهره گیری شده در دکوراسیون، حالتی شخصی و فردی دارد یا حالتی عمومی و معمولی؟ مثلا آشپزخانه‌ای که روی در یخچال آن عکسهایی از افراد خانواده، دوستان و یادگاری‌ها و… قرار دارد، فضای بسیار صمیمانه‌تری برای همۀ ایجاد میکند تا آشپزخانه‌ای مدرن و مینیمالیستی و بیش از اندازه خلوت. انرژی مثبت جاری در فضا با حضور اشیا و رنگ‌ها به افراد منتقل می شود و حال و هوای دلنشین‌تری برای ساکنان فراهم می‌آورد.