۰۵ بهمن ۱۳۹۸
بهمن ۵, ۱۳۹۸

برای تغییر فرزند، خود تغییر کنید

بهمن ۵, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

برای تغییر فرزند، خود تغییر کنید

نظم دادن و کنترل کردن احساسات، به ما این توانایی را میدهد که آن پدر و مادری باشیم که دوست داریم. به عبارتی کنترل نکردن احساسات و هیجانات عاطفی، دقیقا همان جاییست که ما می توانیم خیلی چیزها را از دست بدهیم.

پدر و مادرهای خوب، همیشه فرزندانشان را بدون قید و شرط دوست دارند ولی هیچ پدر و مادری وجود ندارد که احساس کند که همیشه دوست داشتنی است. متاسفانه یا خوشبختانه، وظیفه دوست داشتنی شدن پدر و مادرها به عهده خودمان گذاشته شده است و ما باید بدنبال راهی باشیم که بتوانیم خود را در میان همه چالشهای پدر و مادری که هر روز با آن روبرو هستیم، به نقطه دوست داشتنی بودن برسانیم.

این یک وظیفه پر چالش است. برای اینکه بتوانیم یک الگو و راهنمای مناسب برای فرزندانمان باشیم، باید بتوانیم به احساساتمان سر و سامان بدهیم.

وقتی که شما به خود اجازه بدهید که احساسات را تجربه کنید، آنها شروع به تبخیر شدن میکنند و از بین میروند. بنابراین وقتی که ناراحت میشوید، فقط بنشینید، نفس های عمیق بکشید، ناراحتی را حس کنید، در برابر عکس العمل نشان دادن مقاومت کنید و با خود مهربان باشید، این باعث میشود که حسی که در درونتان هست، چه ترس باشد چه خشم و‌چه کدورت، آرام شود و از بین برود و جایش را به عشق بدهد.

این به این معنی نیست که اگر فرزندتان رفتار ناشایستی داشت، سکوت کنید و فقط نفس عمیق بکشید. هرگز. فرزندان شما همیشه به راهنمایی های شما نیاز دارند، ولی یادتان باشد وقتی که شما راهنمایی ها را از روی ناراحتی و خشم منتقل میکنید، آنها گوش نخواهند کرد.

همچنین هیچ وقت نمی توانید شخص دیگری را کنترل و یا تغییر دهید. فقط میتوانید خود را تغییر دهید، و این تغییر رفتار شماست که باعث تغییر رفتار دیگران میشود. بنابراین به دلایل زیر، خود تنظیمی عاطفی شما، کلید کمک به تغییر رفتارهای فرزند شماست.

۱ ) بچه‌ها مقررات عاطفی را از ما یاد میگیرند

بچه ها همیشه کارهایی که از آنها میخواهیم، انجام نمیدهند، بلکه به طور تدریجی کارهایی انجام میدهند که ما انجام میدهیم. اگر در ابراز خشم زیاده روی کنیم، بچه ها نیز همان کار را خواهند کرد. اما اگر بتوانیم آرامش را حفظ کنیم، متوجه خواهند شد که راه ابراز ناراحتی، الزاما خشمگین شدن نیست، به همین دلیل یاد میگیرند که در مواقع ناراحتی، خود را آرام کنند.

۲ ) امنیت عاطفی که برای فرزندانمان ایجاد میکنیم‌، در حقیقت آن چیزیست که باعث رشد، شکوفایی و سلامت روح و روان آنها میشود

بچه ها مانند ما دوست دارند احساس خوشحالی کنند و با دیگران ارتباط برقرار کنند، ولی بعضی وقتها ترس و خشم بر آنها غلبه میکند. آرامش میتواند راه را برای عشق ورزیدن آنها فراهم کند. وقتی که آنها احساس خوبی داشته باشند، کارهای خوبی هم انجام میدهند.